NDIR Sensör Nedir ?


NDIR Sensör Nedir ?

Yayılımsız kızılötesi sensör (NDIR), genellikle bir gaz detektörü olarak kullanılan Kızılötesi enerjinin deforme olmadan atmosferik örnekleme odasından geçmesine izi veren ve optik dispersiyon anlamında dağılmayan basit bir spektroskopik sensördür.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Bir NDIR sensörünün ana bileşenleri bir kızılötesi kaynak ,bir numune odası veya ışık tüpü, bir ışık filtresi ve bir kızılötesi detektördür. Kızıl ötesi ışık, numune odasından detektöre doğru yönlendirilir. Paralel olarak kapalı bir referans gazı, tipik olarak azot içeren başka bir bölme vardır. Numune odasındaki gaz, Bira-Lambert yasasına göre belirli dalga boylarının emilmesine neden olur ve bu dalga boylarının zayıflaması, gaz konsantrasyonunu belirlemek için dedektör tarafından ölçülür. Dedektörün önünde, seçilen gaz moleküllerinin emebileceği dalga boyu dışındaki tüm ışığı elimine eden bir optik filtre bulunur.

Kaynaktan gelen IR sinyali genellikle kesilir veya modüle edilir, böylece termal arka plan sinyalleri istenen sinyalden dengelenebilir. Tek tek sensörler veya döner bir tekerlek üzerinde çoklu filtreli konfigürasyonlar, seçilen birkaç dalga boyunda eşzamanlı ölçüm sağlar.

Gaz  sensörlerimiz her bakımdan müşteriye özeldir. Sizinle birlikte, ölçüm görevi ve ölçüm ortamının kişisel gereksinimleriniz için en uygun çözümleri geliştirmekteyiz. Hermetik olarak paketlenmiş IR bileşenlerimiz ve sıcaklığa dayanıklı elektronik ürünlerimize dayanarak, çok zorlu koşullarda bile ölçümler başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

NDIR gaz sensörleri, kızılötesi aktif gazları algılama, ölçme ve kontrol etmede başarıyla kullanılır. Diğer NDIR gaz sensörlerinin maksimum depolama ve çalışma 

sıcaklığı yaklaşık +60 ° C ile sınırlıdır. Biz bu sınırı aşarak, zorlu ortamlar için NDIR gaz sensörleri geliştirmekteyiz.

Aşağıdaki gazların tespiti için kullanılır

-Karbondioksit

-Hidrokarbonlar

-Asetilen

Ürün özellikleri:

- 190 ° C'ye kadar genişletilmiş sıcaklık aralığı

- 800 mbar'a kadar buhar kısmi basıncı

-Yüksek atmosfer basınç dayanıklılığı

- Gelişmiş sıcaklık telafisi için gömülü sıcaklık sensörü bulunmaktadır.

-Darbelere dayanıklı IR kaynak

-Düşük enerji tüketimi

- Sabit sinyal seviyeleri için özel altın kaplamalı optik gaz boşluğu

- Değişken sıcaklık, basınç ve nem koşullarına dayanıklılık

-hızlı tepki

- Sağlam paslanmaz çelik konstrüksiyon kaplama