Robotik Cerrahi Nedir ?


Robotik Cerrahi Nedir ?

Robotik veya Robot yardımlı cerrahi, gelişmiş bilgisayar teknolojisi ile cerrah tecrübesini bütünleştirir. Bu teknoloji, cerraha insan vücudunun karmaşık anatomisinin yaklaşık olarak 10 kat büyütülmüş, yüksek çözünürlüklü, 3 boyutlu görüntüsünü sunar. Bu sistem insan elinden daha esnek ve manevra kabiliyetlidir. Ayrıca cerrah daha küçük ve daha esnek olan özel cerrahi aletleri manipüle etmek için konsoldaki kontrolleri kullanır. Robot, el titremelerini en aza indirirken cerrahın el hareketlerini çoğaltır. Böylelikle cerrah, en karmaşık prosedürler sırasında bile gelişmiş hassasiyet, el becerisi ve kontrol ile çalışabilir.

Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Minival İnvaziv, daha küçük insizyonları ifade eden bir cerrahi prosedürdür. Bu başlık adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda daha dikkatli bir operasyon süreci gereklidir. Bu tip ameliyatlar hastanelerde yatma sürecini kısaltma ve hastalar için daha hızlı iyileşmeyi beraberinde getirir. Ayrıca daha az kanama, daha küçük boyutlu yara izi, daha az enfeksiyon riski gibi avantajları vardır.

Robotik Cerrahi Sistemi Nasıl Çalışır?

Robotik sistemi kullanılan ameliyatlar esnasında, cerrahınız vücudunuzda küçük kesikler gerçekleştirir.  Operasyonlarda minyatür aletler ve yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bir kamera kullanılmaktadır.  Ardından, bir konsoldan cerrahınız işlemi gerçekleştirmek için bu enstrümanları manipüle eder. Robotik sistem sistemini bir video oyunu gibi düşünün. Bir video oyunu oynadığınızda, bir kontrol düğmesini hareket ettirirsiniz ve makine hareketlerinizi tam olarak ekrana taklit ederek hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak çevirir. Robotik yardımlı bir prosedür sırasında, cerrahınız aletleri manipüle etmek için ana kontrolleri kullanır ve enstrümanlar cerrahınızın hareketlerini vücudunuzdaki hassas hareketlere dönüştürür.

Robotik Cerrahi Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Robotik yardımlı bir ameliyat sırasında, cerrahınız ameliyatı yakından kontrol eder ve yönlendirir, ancak geleneksel bir ameliyat sırasında sizin yanınızda bulunmaz. Her ameliyat farklı olsa da, Robotik yardımlı ameliyat için genel adımlar şunlardır:

 • Cerrahınız, vücudunuzda küçük (bir-iki santim uzunluğunda) kesikler yapar (Operasyon bölgesine göre de değişiklik göstermektedir).
 • Cerrahınız, vücudunuza minyatür bir robotik alet ve güçlü bir kamera yerleştirir.
 • Cerrahınız daha sonra prosedürü yönlendirmek için yakındaki bir konsolda (büyük bir bilgisayar) oturur. Konsolda, çalışma alanı mükemmel çözünürlükle yüksek oranda büyütülmüş olarak görülebilir.
 • Konsolda otururken, cerrahınız kontrolleri değiştirir.
 • Enstrümanlar bu hareketlere cevap verir ve bunları vücudunuzdaki kesin, gerçek zamanlı hareketlere dönüştürür.
 • İnsandan daha fazla el becerisi ve hareket kabiliyetine sahip olan robotik cihazlar, cerrahınızın ulaşılması zor yerlerde hassas ameliyatları başarıyla gerçekleştirmesini sağlar.

Robotik Yardımlı Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

Robotik yardımlı bir ameliyat olmanın birçok yararı vardır. Robotik yardımlı bir ameliyat size doğrudan fayda sağlar (daha kısa iyileşme süresi, cerrah daha iyi bir görselleştirmeye sahiptir ve bu da daha hassas bir ameliyat sağlar). Diğer avantajlar:

 • Cerrahınız daha fazla hareket ve el becerisine sahiptir.
 • Cerrahınız, operasyonun gerçekleştirileceği alanın oldukça büyütülmüş, yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü görür.
 • Cerrahınızın ameliyat edilen bölgeye daha iyi erişimi vardır.
 • Daha kısa hastanede kalış.
 • Daha az enfeksiyon riski.
 • Daha az kan kaybı ve daha az kan nakli.
 • Daha az acı.

Robotik Cerrahi Güvenilir Midir?

Operasyonun gerçekleştirileceği dokunuzun içinde, konsolda oturan cerrahınıza gerçek zamanlı görüntüler gönderen bir kamera vardır. Aslında, cerrahınızın Robotik Sistem'i kullanırken gördüğü görüntüler, daha keskin bir çözünürlüktedir ve dokularınız gerçekten daha büyük orandadır.