ROBOMARB

AKADEMİ SAVUNMA

ROBOMARB

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Mermer levhaların paletten alınıp silim hattına verilmesi için veya silim hattındaki mermer levhaların alınıp paletlenmesi için kullanılır. Operatör tarafından robota levha genişliği bilgisi verilir. Palet yüksekliği ve palette bulunan mermer levhaların kalınlığı cihaz tarafından otomatik ölçülür. Cilalama veya Silme makinalarının beslenmesinde, strip beslemenin sürekliliği önemlidir.

 Cihaz, Palet değişiminden kaynaklanan süreksizliği ortadan kaldıran stok besleme sistemini barındırır. Kullanıcı tanımlı stok sayısı, operatöre palet değişimi için 5 dakika kadar süre verir. Bu sayede boş palet alınıp yeni palet gelene kadar, robot makine hattını kendi stogundan besler. Yeni palet yerleştirildikten sonra ise robot otomatik olarak yeni paletten konveyör beslemeye devam eder. Eğer yeni palet yerleştirilmemiş ise, robot stoktaki mermer levhaları bitirene kadar makineyi besleyip daha sonra kendini bekleme moduna alır.

TEKNİK VERİLER

Robot Ağırlığı: 1440 kilogram Yapı: İki eksen Gantry Nominal Taşıma Kapasitesi, 6Okg

Servo Sistem: Kapalı Çevrim Alan Yönlendirmeli Asenkron Motor kontrol

Mekanik Fren Dikey: 10Nm Mekanik Fren Yatay, Yok

Dinamik DC Fren Dikey: 10.02Nm Dinamik DC Fren Yatay: 3.65 Nm

Vakum:

Tipi: Yağlı Paletli Vakum Pompası Tutucu, Sıralı kauçuk vantuz

Vakum Motoru: 1.5 kW

Tekli Vantuz taşıma kapasitesi: 10kg

En Yüksek Taşıma kapasitesi: 160kg

Vakum Tutma Zamanı: <0,5 saniye

Vakum Bırakma Zamanı: <2 saniye

Yatay Eksen:

En Yüksek Hız: 1580 mm/saniye Ortalama Hız:7/54 mm/saniye Güç: 1.1 Kw /saat

Anlık Güç:0.38 KW/saat Hassasiyet: ±220 mikrometre

En yüksek Tahrik Kabiliyeti: 300kg

Dikey Eksen:

En Yüksek Hız: 527 mm/saniye Ortalama Hız:400 mm/saniye Güç: 1.5 Kw /saat

Anlık Güç:0.86 KW/saat Hassasiyet: ±154 mikrometre

En yüksek Tahrik Kabiliyeti: 16O kg

 

CİHAZ ÖZELLİKLERİ

Stok yapabilme özelliği: Dolu paleti verme ve boş paleti alma esnasında silim makinasının hiç durdurulmadan çalışmasına olanak tanır.

Vakumlu Taşıma Sistemi: Mermer/Traverten parçalarını vakum vantuzlarıyla güvenli ve sağlam bir şekilde tutar.

                                                                                                     

Gelişmiş İnsan Makina Ara yüzü

  • 3 seviye kullanıcı rolü ve yetki tanımlamasına izin verir. (Kullanıcı, bakımcı, servis)
  • Robot hareketlerinin tekrar programlanmasına izin verir
  • Üretim Raporlama ve Vardiya kayıt opsiyonu sunar
  • Periyodik Bakımlar için bakım prosedürünü yönlendirir

Güvenlik Sistemi

  • Güvenlik panelleriyle çalışanların çalışma ortamına girmelerini engeller.
  • Güvenlik Işık Perdesi ve Güvenlik İpi yardımıyla kontrolsüzce çalışma ortamına girişlerde sistemi otomatik olarak kapatarak güvenliği en üst düzeyde tutar.
  • EN 60 204 Güvenli Tork Operasyonunu destekler

Geliştirilmiş Kapalı Çevrim Kontrol

Geliştirilmiş Manyetik Alan Dayanımlı denetim sayesinde, Düşük motor güçlerinde en yüksek verim, yüksek pozisyon hassasiyeti, düşük pozisyon-hız ve döndürme moment hataları sağlanmaktadır. Cihazımız geliştirdiği kontrol sistemi sayesinde, Asenkron Motorların servo performansında çalışmasını sağlamaktadır.

Yarı Gantry Kinematik

2 boyuttaki tut-bırak uygulamaları için en ergonomik yapı olan yarı gantry sistemi Robo-Marb'ın temel kinematiğini oluşturur. Bu yapı Robotun düşük güç tüketimine katkı sağlamakla birlikte bakım ve arıza süreçlerini minimize eder.

Yüksek Hızda Tut-Bırak

Alan Dayanımlı Denetim sayesinde en yüksek motor devirlerin- de mikron hassasiyetinde pozisyon kontrolü yapar. Vakum tutma bırakma zamanları haricinde 60 kg lık yük için 1000 mm yatay ve 1000 mm dikey robot çevrimini 4,6 saniyede tamamlar. Yatay ekseni için tekrarlama doğruluğu 0,22 mm, dikey eksen için 0,15 mm'dir.

Adaptif Yük Kabiliyeti

Robo-Marb ağırlıkları 0-60 kilogram arasında değişen mermer levhalarının taşıma ve yerleştirme işlemlerini yapar. Değişen yük miktarlarında enerji verimliliği artırıp, mekanik vibrasyonu minimize eder.

Gelişmiş İnsan Makina Ara Yüzü

Robot ile operatör arasındaki iletişim 3 farklı protokol seviyesinde yapılır. Temel Seviye Yetkilisi: Levha genişliğini seçip robotun palet bozma sürecini başlatıp durdurmaya yetkilidir. 1401.17 Nİ Proses Seviye Yetkilisi: Palet Bozma sürecindeki tüm ayar parametrelerini değiştirmeye ve üretim raporlarını gözlemle- meye yetkilidir. Servis Seviye Yetkilisi: Robot Dinamiğini ilgilendiren parametreleri değiştirebilme, Elektromekanik Sistem bilgilerini gözlemlemeye ve değiştirmeye yetkilidir. Her bir yetki seviyesi parola işlemleri ile gerçekleştirilir, Endüstri 4.0 paketi tercih edilirse Kapsam Dinamik online olarak sistem değişikliklerini gözlemler.

 

Kestirimci Bakım

Endüstri 4.0 Hazır
RoboMarb'de kullanılan her bir elektromekanik parçanın bakımı periyodik olarak belirlenmiştir. Nem, sıcaklık, şebeke gerilimindeki harmonikler, çalışma saati/ay, değiştirilmiş çevrim hızları, sistemin elektromekanik ömrünü değiştirir. Kestirimci Bakım sayesinde hatalar arıza oluşmadan tespit edilip bakım prosedürü için operatöre bilgi verilir. Kestirimci Bakım fonksiyonun tam sürümü Endüstri 4.0 paketi içeriğindedir.

Sanayi devriminin son halkası olan Endüstri 4.0, üretim süreçlerinde kullanılan sistemlerin bir ağa bağlanarak, otomasyon sistemlerinin otonom sistemlere dönüştürülmesi ve böylece verimliliklerini ve dene- timlerini o artırmaya yönelik o uygulamayı mim | a il ifade eder. Endüstri 4.0 ile ortaya çıkan ve a Karanlık Fabrika konsepti operasyon ve bakım süreçlerini otonomlaştırmayı amaçlayarak esnek üretim süreçlerinde düşük maliyetle yüksek üretim hızlarına ulaşmayı hedefler.


Cihazımız, çalışan tüm cihazlarımızın canlı olarak operasyonları denetleyip, bakım ve arıza maliyetlerini minimize eder.